More
  HomeВестиФолксваген ја симна Тојота од врвот по продажба на автомобили во 2016

  Фолксваген ја симна Тојота од врвот по продажба на автомобили во 2016

  Објавено на

  Во 2016 година Фолксваген ја помести Тојота од лидерската позиција по продажба на автомобили во светот.

  Групацијата тојота, која ги вклучува и Daihatsu Motor и Hino Motors објави дека нејзината продажба се зголеми за 0,2% во однос на претходната година до 10,17 милиони автомобили во 2016-та, но за првпат по пет години го отстапува водечкото место.

  Продажбата на компанијата надвор од Јапонија падна за 0,5% на годишна основа до 7,94 милиони поради намалување на извозот за Северна Америка – најголемиот пазар на Тојота.

  И покрај скандалот со манипулација на податоците од тестовите за штетни гасови кај дизел автомобили на Волксфаген, германскиот концерт, во кој влегуваат Ауди, Порше, Сеат, Шкода и Бентли, минатата година продал 10,3 милиони автомобили што е за 3,8% повеќе во однос на претходната 2015-та.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...