More
  HomeСпортКлубWRCФИА не му дозволи на Фолксваген да учествува во новата сезона на...

  ФИА не му дозволи на Фолксваген да учествува во новата сезона на Светскиот рели шампионат

  Објавено на

  ФИА нема да му дозволи на Фолксваген да учествува во новата сезона на Светскиот рели шампионат, иако германскиот конструктор ги направи потребните промени на возилото. Сепак, тие не беа навремено и поради испуштениот рок федерацијата не дозволи тие да земат учество.

  Минатиот месец конструкторите беа собрани на средба во Монако, а прашањата беа за хаотичниот ред на кој дејствуваат новите правила, и по неколкуте средби меѓу федерацијата и тимот стана официјално дека тие нема да учествуваат во шампионатот.

  Иако германскиот конструктор се откажа од трките на крајот на 2016 година, тој почна повторно да ја развива новата генерација рели автомобили. Тие во последните четири години бeа лидери во трката.

  • ТАГОВИ
  • wrc

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...