More
  HomeСпортКлубWRCЛатвала донесе прва победа од 1999 година за Тојота

  Латвала донесе прва победа од 1999 година за Тојота

  Објавено на

  Јари-Мати Латвала победи на рели Шведска со Тојота, за кои ова е прв успех од 1999 година. Минатиот месец тие се вратија во Светскиот рели шампионат, по 17-годишно отсуство, а потоа Латвала успеа да застане и на подиумот. Во Шведска, пак, тимот стигна на врвот за последно во 1993 година со Мет Џонсон.

  Со успехот Латвала веќе е и привремен лидер кај пилотите на Светскиот рели шампионат со предност од 48 поени. Во генералниот пласман по него се редат Ожие со 44 поени и Танака со 33.

  Еве го генералниот пласман на релито во Шведска:

  Ова е генерланиот пласман кај пилотите:

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...