More
  HomeВестиТрактори Lamborghini од минатиот век на аукција во Париз

  Трактори Lamborghini од минатиот век на аукција во Париз

  Објавено на

  Два модели на Lamborghini беа достапни на аукција во Париз минатата недела. Тоа беа Diablo VT Roadster од 1997 година и DLA 35 трактори од далечната 1957 година.

  Феручо Ламборгини за почеток е индустријалец, а по Втората светска војна купува стари воени автомобили кои ги преобразува во трактори. Неговата страст остануваат луксузните автомобили и во 60-тите години на минатиот век тој создава Automobili Ferruccio Lamborghini со енормно желба да продава подобри автомобили од оние на Енцо Ферари.

  Продадените трактори се едни од 117-те модели со оригинален Lamborghini мотор. Тој не е од V10 или V12 модели, но е трицилиндерски, 2,2-литарски со 36 коњски сили.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...