More
  HomeВестиЗапознајте го најбрзото Ферари досега (ВИДЕО)

  Запознајте го најбрзото Ферари досега (ВИДЕО)

  Објавено на

  Од 70 годишната историја на Ферари, до денес легендарната компанија на италијанецот Енцо Ферари секогаш се поврзува со високообртни V12 атмосферски мотори, но последното очекувано е најдобро – 812 Superfast со вкупна моќност од 963 КС, бензински мотор и електромотор.

  Првиот тркачки автомобил на Ferrari располагал со V12 мотор, иако ограничувањето во 1947 година за максимален работен волумен од 1.5 литри и моќност од 118 КС. Срцето на последниот модел 812 Superfast повторно е V12 со атмосферско полнење, но денес работниот волумен е повеќе од четири пати повеќе – 6,5 литри и брутална моќност од 800 КС при 8500 повратен повик. И 718 Нм. Покрај зголемениот обем други новини се директното вбризгување на горивото со притисок од 350 бари.

  Со моќност од 800 КС Ferrari 812 Superfast станува најмоќниот и најбрз спортски автомобил со преден лоциран мотор.

  Ferrari 812 Superfast технички податоци:

  Мотор: V12
  Обем: 6496 СС
  Моќност: 800 КС при 8500 повратен повик.
  Вртежен момент: 718 Nm при 7000 повратен повик.
  Маса: 1525 кг.
  Распределба на масата: 47/53% преден / заден мост.
  Максимална брзина: 340 km / h.
  Забрзување од 0 до 100 км / ч: 2.9 секунди.
  Просечна потрошувачка на гориво: 14,9 л. На 100 км.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...