More
  HomeВестиБМВ не се враќа во Формула 1

  БМВ не се враќа во Формула 1

  Објавено на

  Германскиот производител на автомобили БМВ ги отфрли неодамна појавените информации за враќање во Формула 1. Марката влезе во Гран при трките во 1982 и се задржува таму до 1987 година. Уште во втората сезона успеаа да ја освојат светската титула заедно со тимот на Брабем, доставувајќи им го најмоќниот мотор во историјата на Формула 1. Тимот е предводен од Берни Еклстоун, а пилотот, што ја донел првата светска титула со турбо мотор во историјата на спортот, е Нелсон Пике.

  Последната ера на баварците во спортот беше од 2000 до 2009 година, кога се повлекоа поради познатата светска финансиска криза.

  Од БМВ сепак продолжуваат да тврдат дека Ф1 не е за нив, и продолжуваат во моментов во DTM и GT сериите, како и Формула Е, а претстои и враќање во 24-те часа на Ле Ман следната година.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...