More
  HomeВестиГенерал Моторс се повлече од Европа

  Генерал Моторс се повлече од Европа

  Објавено на

  Генерал Моторс објави дека го остава бизнисот во Европа во рацете на Пежо. Износот на трансакцијата е 2,2 милијарди евра, а нејзин предмет се конструкторите Опел во Германија и Ваксал во Британија, кои го направија ГМ третиот најголем производител на автомобили.

  Со оваа трансакција PSA Group, вклучувајќи брендови Пежо и Цитроен, станува европски производител број 2 по Volkswagen Group. Се очекува да произведува 5 милиони возила годишно.

  ГМ ќе го задржи своето производство во Торино, каде ќе ја продолжи работата на електричните модели и договорите за производство на Buick.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...