More
  HomeСпортКлубF1Лауда:"Ако не бевме ние Розберг немаше да стане светски шампион"

  Лауда:”Ако не бевме ние Розберг немаше да стане светски шампион”

  Објавено на

  Мерцедес не ја чувствуваат загубата на светскиот шампион во Формула 1 Нико Розберг, бидејќи имаат доволно добар пилот кој ќе го замени, во лицето на Валтер Ботас, потврди Ники Лауда.

  “Розберг не ни недостига. Тој си замина. Ние можеме и без него. Свесен сум дека задачата на Ботас нема да е лесна, но сега пред него се отвора можноста да го вози најдобриот автомобил во Формула 1, што е доволна мотивација. Верувам дека ќе биде барем толку добар како што беше Розберг. Нико напредуваше доста благодарение на тимот и колата. Значи оваа титула беше комбинација од Розберг и Мерцедес. Ако не бевме ние, тој немаше да стане светски шампион “, заврши Лауда.

  Финецот ќе се натпреварува за сребрената стрела во сезоната 2017 во Формула 1, заземајќи го местото на шампионот Нико Розберг кој се повлече, а негов тимски колега е Луис Хамилтон.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...