More
  HomeГаражаПет причини зошто да ги смените зимските гуми со летни!

  Пет причини зошто да ги смените зимските гуми со летни!

  Објавено на

  Има луѓе кои сметаат дека нема потреба да ги менуваат зимските и летни гуми и тоа е само маркетинг трик со кој ќе купите повеќе од еден комплет. Секако дека тоа не е точно. Други пак знаат дека зимата се вози со зимски, а летото со летни, но претпочитаат едноставно да ги стават зимските во доцна есен и да не се занимаваат повеќе со тоа до другата есен. Секако дека и тоа не е правилно. Но ако имате дилеми, еве ви шест причини:

  1. Летните гуми се направени од таква мешавина која работи при повисоки температури (над 7 степени). Тие можат да се движат на дожд, но не и мраз. Зимските исто ја одбиваат водата од површината, но ќе се истрошат прекумерно ако се возат на жежок асфалт. Покрај тоа шарите на летните се специјално направени да ја одбиваат водата и тоа го намалува ризикот од лизгање.
  2. Смесата на летните гуми е развиена за топлите улици и кривини, а во иста ситуација еден автомобил со зимски може и да ја изгуби контролата, особено во кривина.
  3. Летните гуми се дизајнирани за да обезбедат што е можно побрзо сопирање како и врз загреан асфалт, така и на влажен, благодарение на специјалната смеса на шарите.
  4. Летните гуми ќе ги подобрат вкупните перформанси и управувањето на возилото. Кај некои автомобили разликата нема да е многу значајна, но изборот на соодветна летна гума ќе ги гарантира максимално добрите работни карактеристики на автомобилот.
  5. Повеќето луѓе ги возат своите автомобили повеќе во текот на летото, и тие како што рековме погоре се подобри од зимските, а сега ќе ви дадеме уште една причина, која на некој им смета, но на некој и не, – зимските гуми семногу побучни од летните и само ќе ви го уништуваат задоволството од возењето.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...