More
  HomeВестиНема повеќе дизел автомобили во Европа

  Нема повеќе дизел автомобили во Европа

  Објавено на

  Деновите на дизел автомобили се изброени. Европскиот парламент го усвои предлогот во кој е поставено воведување на построга контрола врз производството на автомобили по скандалот со германскиот Volkswagen.

  За проектот се изјаснија 585-ца пратеници, а против беа 77 нивни колеги. Казната во земјите-членки на ЕУ ќе биде во износ до 30 000 евра.

  Во 2015 година беше откриена како Volkswagen има инсталирано софтвер во околу 11 милиони автомобили, кој ги криел информациите за исфрлените гасови во атмосферата.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...