More
  HomeВестиРозберг сака да се врати во мотоспортот, но не како пилот

  Розберг сака да се врати во мотоспортот, но не како пилот

  Објавено на

  Светскиот шампион на Формула 1 Нико Розберг потврди дека сака да продолжи да се занимава со моторспорт и во иднина по шокантното повлекувањето од Формула 1 како пилот на крајот на минатата година.

  “Едно е сигурно – сакам да продолжам да се занимавам со моторспорт во каков било аспект, само не како пилот. Во моментов главно работам на социјални проекти кои им помагаат на деца и луѓе кои имаат потреба. Тоа значи многу за мене. Барам проект, на кој ќе го посветам целото свое срце”. изјави Розберг

  Пилотот на Мерцедес Нико Розберг останува во историјата како втор син на шампион во Формула а, заработувајќи ја титулата сезонава, откако тоа во 1982 година го направи неговиот татко Кеке Розберг со тимот на Вилијамс.

  Пред Нико прв тоа го постигнал Дејмон Хил во 1996 година повторно со британските болиди на Вилијамс.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...