More
  HomeВестиИндустријаБритански брендови и кои истите ги поседува?

  Британски брендови и кои истите ги поседува?

  Објавено на

  Британските авто производители отсекогаш биле засенети од германските, италијанските, француските и јапоснките производители. Сигурно не сте знаеле дека дури десет авто брендови потекнуваат од “Островот”. Денес, од сите тие десет, само еден е во целосна сопственост на Британска компанија.

  Во продолжение се прикажани сите десет производители и структурата на сопствеништво.

  1. Aston Martin

  Aston Martin | British Car BrandsAston Martin | British Car BrandsAston Martin | British Car Brands

  Најпознат од сите, Астон Мартин е бренд кој својата популарност ја доживеа кон крајот и почетокот на овој век. До 2007 година овој бренд беше дел од Форд, но денес со него раководи Продрајв, холдинг во поственост на компании од САД, Кувајт и Италија.

  2. Bentley

  Bentley | British Car Brands

  Во 1997 година Ролс Ројс се реши да го продаде овој бренд, а битката за негово купување ја водеа БМВ и Фолксваген. Денес овој бренд е во целосна сопственост на Фолксваген.

  3. Jaguar

  Jaguar | British Car Brands

  Јагуар, компанија која бележи се поголем пазарен удел во последните години е во сопственост на Тата Моторс од Индија. Најголемата компанија во Индија го откупи овој брен од Форд во 2008 година.

  4. Land Rover

  Land Rover | British Car Brands

  Покрај Јагуар, Тата во своја сопственост го има и Ленд Ровер, иконата на англиската авто индустрија.

  5. Lotus

  Lotus | British Car Brands

  Брендот за спортски автомобили, Лотус долг период беше дел од Џенерал Моторс. Во 1986 година поради финански проблеми истиот е откупен од страна на италијанскиот бизнисмен Романо Артиоли кој подоцна го продаде на компаниајта Протон од Малезија.

  6. MG (SAIC, China)

  Lotus | British Car Brands

  По банкротот на МГ Ровер во 2005 година кинеската компанија САИЦ во целост ги откупи акциите на овој англиски производител.

  7. Mini

  Mini | British Car Brands

  Во 2000 година откупи дел, а во 2005 година и целосно, денес 100% сопственик на Мини е германскиот производител БМВ.

  8. Morgan

  Morgan | British Car Brands

  Основана уште во 1910 година, Морган и до ден денес е во сопственост на Британска компанија. Тој е единствениот бренд поседуван од компанија од Велика Британија. Но за колку долго?

  9. Rolls-Royce

  Rolls-Royce | British Car Brands

  Ролс Ројс е уште еден англиски бренд во “рацете” на БМВ. Неговото купување и разделба од Бентли се случи во 1998 гдоина.

  10. Vauxhall

  Vauxhall | British Car Brands
  10ти англиски бренд е Воксол. Овој бренд е дел од Џенерал Моторс (САД), но се очекува годинава целосно да биде отуѓен од ЏМ.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...