More
  HomeВестиОфицијално претставен Шкода Карок

  Официјално претставен Шкода Карок

  Објавено на

  Долгоочекуваниот Шкода Карок конечно е претставен за јавноста. Вториот СУВ модел на Шкода е идентичен како Кодијак, со малку поголеми разлики во дизајнот на задниот дел и речиси идентичен во останатите елементи. Карок димензионално помал од Кодијак се наоѓа во ист сегмент со Фолскваген Тигуан и Сеат Атека, а во Шкода ќе го земи Јети. Според официјалните инфорации, Карок е долг 4382 милиметри, широк 1841 милиметар и висок 1605 милиметри и има меѓуоскино растојание од 2637 милиметри.

  Карок ќе биде достапен и со бензински и дизелски мотор и тоа со 1,5 литарски TSV турбо бензински и 1,6 о 2,0 литарски ТДИ турбодизел. Во однос на цената се шпекулира дека основниот модел ќе чини околу 18 илјади евра.

  skoda-karoq-rear

  skoda-karoq-infotainmentskoda-karoq-front-3

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...