More
  HomeВестиСе продава болид на Шумахер

  Се продава болид на Шумахер

  Објавено на

  Болидот на седумкратниот шампион на Формула 1, Михаел Шумахер од 1991 година ќе биде продаден на аукција.

  Benetton B-191-02 го прави своето деби за време на Гран При на Сан Марино, каде е управуван од Роберто Морено. За петтиот круг од сезоната во Монтреал бил назначен трикратниот шампион Нелсон Пике, кој ја заработува трката по проблем во моторот на Најџел Менсон. Подоцна финишира петти во Велика Британија и осми во Франција. За последните два круга во Јапонија и Австралија зад воланот е младата ѕвезда Михаел Шумахер во неговата прва сезона во Формула 1.

  Откако автомобилот престанува да се трка на патеката поминува години во музеј. Во 2016-та тој е ресетиран и оди одлично, иако не ги поседува последните безбедносни мерки, одобрени од ФИА.

  Тој се проценува на сума помеѓу 640 илјади до 810 илјади фунти.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...