More
  HomeВестиРозберг: "Хамилтон ме направи посилен"

  Розберг: “Хамилтон ме направи посилен”

  Објавено на

  Новиот шампион во Формула 1, Нико Розберг, призна дека му било многу тешко да го надмине својот гнев кон Луис Хамилтон и да се бори за титулата во минатата сезона. Поранешниот пилот на Мерцедес водеше тесна битка со клубскиот колега во текот на три години и ја освои титулата само еднаш – минатата година, кога подоцна и се откажа од спортот.

  “Гневот е поголем кога човекот кон кого е наменет, прави работи кои ја преминуваат границата. Луис е многу добар во тоа да дојде до работ без да ја помине границата благодарение на своите вештини во колата. Тој е многу, многу паметен и ми беше тешко да се натпреварувам со него гума до гума, тој ме направи посилен. Јас сум повеќе рационален и станав поагресивен, бидејќи во минатото тој премногу често ме подучуваше. Медитирав секое утро и секоја вечер по 20 минути. Така човек може да разбере зошто чувствува завист, гнев или стрес. И така, умот го смирував. Ако стравот ми ѕиркаше од некаде, јас ќе го изгубев шампионатот. Човек се поврзува со негативната мисла, и така ја губи силата “, објасни Нико.

  Розберг во моментов размислува за впуштање во Формула Е.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...