More
  HomeСпортКлубВебер: "Алонсо има уште 10 години за да триумфура на "24-те часа...

  Вебер: “Алонсо има уште 10 години за да триумфура на “24-те часа Ле Ман””

  Објавено на

  Двократниот светски шампион во Формула 1, Фернандо Алонсо има уште 10 години, за да успее да ги освои “24-те часа Ле Ман”, тврди неговиот пријател и поранешен ривал на патеката Марк Вебер.

  Алонсо веќе го направи првиот тест за Инди 500, а главната цел е освојувањето на на Triple crown (Гран при на Монако, Индијанаполис 500 и 24 часа Ле Ман), што досега ги постигнал само еден пилот во историјата на моторспортот – Греам Хил .

  “Тој може да го направи тоа во наредните 10 години, нема каде да брза. Во неговите очи Инди 500 е најтешкото натпреварување и јас веројатно можам да се согласам со него. Тој има доволно време за да стане победник таму, а потоа ќе има неколку години за да стигне до успех и на”Ле Ман”, изјави австралиецот

  Австралиецот стана светски шампион во сезоната 2015 во WEC.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...