More
  HomeВестиЈагуар го покажа новиот XE SV Project 8 (ВИДЕО)

  Јагуар го покажа новиот XE SV Project 8 (ВИДЕО)

  Објавено на

  Special Vehicle Operations (SVO) на Jaguar Land Rover го најави најмоќниот, најпргавиот и најекстремниот Jaguar до сега. Новиот XE SV Project 8, прототип верзија на спортскиот седан Jaguar XE со 600 КС, создаден од SVO Design, и нуди динамика на суперавтомобил.

  Со зголемената верзија на 5-литарскиот мотор V8 со компресор суперчарџер на Jaguar Land Rover Project 8 ќе стане вториот колекционерски автомобил од SVO по успешното лансирање на Jaguar F-TYPE Project 7 во 2014 година.

  Не повеќе од 300 автомобили, сите рачно склопени во Техничкиот центар на SVO во Ковентри, ќе бидат создадени за продажба на глобално ниво.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...