More
  HomeВестиВо Англија се тестираат улици од рециклирана пластика

  Во Англија се тестираат улици од рециклирана пластика

  Објавено на

  Иновациите во транспортот никогаш не прекинуваат, туку со забрзано темпо продолжуваат. По Холандија и Франција кои тестираа соларни патишта, периодов во Англија се тестира улици од рециклирана пластика.
  Иновативната старт-ап компанија МекРибр има за мисија да го замени традиционалниот асфалт кој е составен дел од најголемиот дел од патиштата со пластични палети. Материјалот од кој се произведени овие пластични палети се од 100% рециклирани материјали, а целта на овој проект е отпадот да се реупотреби и тоа во создавањето на патишта.
  Тестирањето на улиците од рециклирана пластика во моментов се изведува во Глочестер и Камбрија, а наскоро се очекува да се тестираат и во останатите делови од Англија.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...