More
  HomeСпортКлубMotoGPДовициозо изненади на Муџело

  Довициозо изненади на Муџело

  Објавено на

  Триесетгодошниот италијанец Андреа Довициозо е победник на денешната трка од кралската класа Мото ГП на постата Муџело.

  Возачот на Дукати на почетокот беше целосно во позадина, далеку зад лидерот во генералниот пласман Mавееик Виналес, како и Валентино Роси, и светски првак Марк Маркез и многу други. Покрај тоа, тој стигна до само третиот триумф во кралската класа. Второто место го освои Виналес, а третото Данило Петручи, кој заврши пред Валентино Роси кој беше четврти пред домашната публика. Пети беше Алваро Баутиста, а актуелниот шампион Марк Маркез мораше да се задоволи само со шестото место.

  Триумфот на Довициозо беше трета победа на Италијанците во денешните трки, како што е во категоријата на Мото 2 славеше Матијас Пасини и на трката во Мото 3 победи Андреа Мињо.

  Шампионатот продолжува веќе следниот викенд, во Каталонија.

  Виналес сега има 105 поени, Довициозо е на второто место со 79 и Валентино Роси на третото место со 75 поени.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...