More
  HomeСпортКлубF1Кубица по шест години повторно ќе седне во болид од Формула 1

  Кубица по шест години повторно ќе седне во болид од Формула 1

  Објавено на

  Роберт Кубица ќе одржи тест со болид од Формула 1 на патеката во Валенсија утре. Ова е неговиот прв допир со шампионатот од 2011 година, кога стави крај на неговата кариера во Формула 1. Тогаш полјакот учествуваше на официјален тест на “Рикардо Тормо”, само неколку дена пред тешката несреќа на релито во Андора, по која претрпе бројни операции и долго закрепнување.

  Оваа година Кубица направи привремено враќање на патеката како испробуваше различни шампионати, вклучувајќи GP3 на “Франчакорта”, Формула Е на “Донингтон парк” и тестовите за светските серии по издржливост, вклучувајќи ги “24-те часа на Ле Ман”.

  Утре тој ќе седне во Lotus E20 и ќе се приклучи кон тестирањето на Рено во Шпанија, кое ќе биде неговиот прв тест со болид на Формула 1 за последните шест години.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...