More
  HomeСпортКлубF1Ферари ја очекува титулата оваа сезона во Ф1

  Ферари ја очекува титулата оваа сезона во Ф1

  Објавено на

  Од тимот на Ферари се одушевени од презентацијата на болидот за 2017 година SF70H. Според техничкиот директор на Скудерија Матија Биното болидите на Себастијан Фетел и Кими Раиконен ќе се силни на сите патеки од календарот.

  “Сите гледате дека новиот SF70H покажува силни резултати од почетокот на сезоната. Тоа ќе продолжи и до финалето. Нашата основна задача при развојот на новиот автомобил беше токму тоа, да е силeн на сите патеки од шампионатот. Од тука натаму од клучно значење во борбата за титулата ќе биде да успееме да гi надградиmе постигнатите резултати и да go развиеме болидот во вистинската насока”, изјави италијанецот.

  Фетел води на табелата кај пилотите со 25 поени пред вториот Луис Хамилтон од Мерцедес. Во редењето кај конструкторите Ферари е со 17 поени пред шампионите од Мерцедес.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...