More
  HomeСпортКлубMotoGPДовициозо триумфираше и во Каталонија

  Довициозо триумфираше и во Каталонија

  Објавено на

  Пилотот на Дукати Андреа Довициозо успеа да оствари одличен старт и да ја искористи добрата брзина на мотоциклот и високите температури на патеката, освојувајќи ја трката за Гран При на Каталонија. Италијанецот поведе во деветтата турнеја, а потоа не го испушти првото место ниту за миг. Со успехот

  Довициозо израмни еден од најуспешните периоди на Дукати кога главно лице беше Кејси Стонер. Неговата втора последователна победа беше прва таква за тимот од 2010 година.

  На второто и трето место остана дуото на Хонда, Марк Маркез и Дани Педроса, кој исто така на моменти водеа.

  Хорхе Лоренцо заврши четврти, а Валентино Роси успеа да финишира пред клубскиот колега Маверик Виналес, но на осмата позиција, додека младиот шпанец остана 10-ти пред родната публика во Барселона.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...