More
  HomeВестиLand Rover со први бензиски мотори за SUV Discovery Sport и Range...

  Land Rover со први бензиски мотори за SUV Discovery Sport и Range Rover Evoque

  Објавено на

  Ланд Ровер ги претстави двата нови бензински мотори Ingenium за SUV Discovery Sport моделот и Range Rover Evoque, како и новата дизел верзија на Ingenium со 240 КС, за да ги направи уште попривлечни двата најпродавани автомобили на марката.

  Land Rover Discovery Sport и Range Rover Evoque се опремени со целосно нов 2.0-литарски четири бензински мотор Ingenium на Jaguar Land Rover, нудејќи непречена, напредна динамика. Тоа е првото пуштање на серијата нови бензински мотори Ingenium на Jaguar Land Rover во автомобили Land Rover.

   

  Бензинскиот мотор Ingenium со 240 КС, кој се нуди за сите стилови на каросеријата е 15% поекономичен од претходниот достапен на пазарот мотор GTDi. Истовремено, тој нуди реални придобивки со CO2 емисии од 165 g / km и потрошувачка од 7,3 l / 100 km.

  Бензинскиот мотор Ingenium со 290 КС забрзува од 0 до 100 км / ч за 6,3 секунди и постигнува максимална брзина од 231 км / ч.

  Истовремено дизел мотор eCapability со 150 КС и погон на предните тркала на Evoque продолжува да е достапен, нудејќи CO2 емисии од 109 g / km и потрошувачка од 4,2 l / 100 km.

  Новите бензински мотори нудат комбинација на моќност, економичност и согласност со стандардот EU6. Моторот со 240 КС произведува максимален вртежен момент од 340 Нм и значи дека Discovery Sport може да постигне потрошувачка од 8,0 l / 100 km и CO2емисии од 181 g / km кај европски комбиниран циклус. Бензинската верзија со 290 КС може да забрзува од 0 до 100 км / ч за 6,7 секунди.

  Дизел моторот Ingenium со twin-scroll турбокомпресор нуди комбинација на моќност и потрошувачка на гориво. Тој забрзува од 0 до 100 км за 7,5 секунди, благодарение на моќност од 240 КС и вртежен момент од 500 Нм, и истовремено има потрошувачка од 6,4 l / 100 km и CO2 ем.

  Палетата на бои е ревидирана со цел обезбедување на јасен избор на клиентите. Основни бои: Fuji White и Narvik Black; металик: Yulong White, Indus Silver, Corris Grey, Santorini Black, Loire Blue, Firenze Red и Kaikoura Stone; и премиум: Silicon Silver и Carpathian Grey. Phoenix Orange станува уникатна боја за стил на каросеријата кабриолет.

   

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...