More
  HomeВестиПорше со трета победа по ред на "24-те часа Ле Ман"

  Порше со трета победа по ред на “24-те часа Ле Ман”

  Објавено на

  Тимот на Порше со број 2, составен од Тимо Бернхард, Брендан Харт и Ерл Бамбер стигнаа до трета последователна победа за конструкторот во 85-тото издание на “24-те часа Ле Ман” и вкупна 19 во историјата на шампионатот.

  Фаворитот Тојота со број 7 кој постави неверојатен рекорд за време на квалификациите и стартуваше од пол-позицијата, се збогуваа со својот сон за победа уште во текот на ноќта, кога беше основан проблем со возилото. Хибридниот систем во јапонската автомобил со број 8, пак, ги лиши од победата, но тие беа единствениот друг тим кој успеа да финишира во највисоката класа освен победниците – на деветтата позиција. Третиот автомобил на Toјота се откажа по контакт со пилот од тимот на Менор во класата LMP2.

  На второто и третото место на подиумот се искачија двете најдобри екипата од одделение LMP2 автомобили Oрeкa. Со минимално заостанување во однос на Порше останаа Оливер Џарвис, Тома Лоран и Хо-Пин Тунг со Џеки Чен Рејсинг, а зад нив финишира Нелсињо Пике, Матијас Беш и Давид Хајнемејер.

  За победниците ова е прв успех на “Ле Ман”, со исклучок на Ерл Бамбер кој ја повторува својата победа од 2015 година. Тој дојде во тимот, заменувајќи го Марк Вебер, кој стави крај на кариерата на крајот на минатата сезона.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...