More
  HomeСпортКлубF1Карлос Сајнц: "Сакам да се борам за титулата следната сезона"

  Карлос Сајнц: “Сакам да се борам за титулата следната сезона”

  Објавено на

  Карлос Сајнц Јуниор не се плаши да си постави високи цели во кариерата во Формула 1. Шпанскиот пилот на Торо Росо, призна дека сака да се бори за светската титула уште во следната година. За целта тој се надева да ги убеди со настапот шефовите на Ред Бул, Кристијан Хорнер и Хелмут Марко, дека има квалитети за првиот тим.

  “Уште од дете секогаш сум си поставувал високи цели. Оваа година сум решен да покажам на шефовите во Ред Бул дека заслужувам место во првиот тим. Знам дека ако успеам да влезам, имам квалитети да ја постигнам својата основна цел – да се борам за светската титула. Во најдобар случај тоа може да се случи во текот на следната година. Во Ред Бул знаат каква е мојата цел и внимателно ја следат мојата презентација во Торо Росо”, изјави Сајнц Јуниор.

  Од почетокот на сезоната 2017 синот на рели легендата Карлос Сајнц успеа да се пласира во зоната на поени во пет од седум старта. Најдобро претставување досега му беше во Монако, каде што финишира шести веднаш по фаворитите од Ферари, Мерцедес и Ред Бул.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...