More
  HomeСпортКлубF1ФИА го соопшти календарот за следната година во Формула 1

  ФИА го соопшти календарот за следната година во Формула 1

  Објавено на

  ФИА го соопшти прелиминарниот календар за следната сезона во Формула 1, кој го изедначува рекордот од 21 трка. Очекувано, Гран При на Малезија престанува, а за сметка на тоа Франција и Германија се вклучени во планот за следната година.

  Како и обично сезоната ќе започне во Австралија на крајот на март и ќе заврши во Абу Даби на крајот на ноември. Круговите во Франција, на “Пол Рикар”, и во Германија, на “Хокенхајм”, се со датуми 24-ти јуни и 22-ри јули.

  Трките во Сингапур и Кина остануваат под прашање.

  Прелиминарен календар:

  25 март – Австралија

  8 април – Кина

  15 април – Бахреин

  29 април – Азербејџан

  13 мај – Шпанија

  27 мај – Монако

  10 јуни – Канада

  24 јуни – Франција

  1 јули – Австрија

  8 јули – Велика Британија

  22 јули – Германија

  29 јули – Унгарија

  26 август – Белгија

  2 септември – Италија

  16 септември – Сингапур

  30 септември – Русија

  7 октомври – Јапонија

  21 октомври – САД

  28 октомври – Мексико

  11 ноември – Бразил

  25 ноември – Абу Даби

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...