More
  HomeСпортКлубF1Мекларен најде замена за Фернандо Алонсо

  Мекларен најде замена за Фернандо Алонсо

  Објавено на

  Пилотот на Торо Росо Карлос Сајнц Џуниор е посакуван од секој тим на Формула 1, а во Италија веќе тврдат дека токму тој е пилотот, кој стои на прво место на листата на Мекларен како опција за заменик на Фернандо Алонсо.

  Од почетокот на сезоната 2017, 22-годишниот син на рели легендата Карлос Сајнц успеа да се пласира во зоната на поени во пет од седум старта, а најдоброто претставување досега му беше во Монако, каде што финишираше шести веднаш по фаворитите од Ферари, Мерцедес и Ред Бул.

  Од Ред Бул неколкупати изјавија дека сакаат да го задржат Сајнц. Младиот пилот пак сподели пред неколку дена дека целта следната година му е да ја освои титулата заедно со Ред Бул. Но од тимот сепак не сакаат да се разделат ниту со Макс Верстапен, ниту со Даниел Рикардо, Сајнц тогаш ќе побара место во подобар тим од Торо Росо.

  Се разбира, Мекларен во моментов би бил ризичен избор, имајќи предвид дека во моментот тоа е единствениот конструктор во Формула 1 без ниту една освоен поен. Виновникот за ова сепак е моторот на Хонда. Јапонците од своја страна веќе си обезбедија нов клиент за следната сезона во лицето на Заубер, а вчера стана јасно дека преговараат и со Вилијамс, што наведува на помислата дека догодина Мекларен нема да личи на овогодинешниот тим и можеби ќе се врати на Мерцедес.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...