More
  HomeСпортКлубMotoGPДебитант победи во квалификациите на Асен

  Дебитант победи во квалификациите на Асен

  Објавено на

  Дебитант во кралската класа оваа година Јован Жарко ги победи Марк Маркез, Данило Петручи и Валентино Роси, Скот Рединг и Јонас Фолгер во напнатата квалификација на влажната патека “Асен” за ГП на Холандија.

  Французинот го освои првиот подиум пред родната публика на “Ле Ман” минатиот месец, а сега има и можноста да стартува од пол-позицијата за прв пат во MoтоГП.

  Интересно во првата квалификација Џек Милер, Скот Рединг и Лорис Бас се бореа за двете места во втората сесија, но во последните секунди Сем Лоус ги изненади и со Рединг добија право да се борат за полпозиција. Хорхе Лоренцо исто се најде во првата квалификација, но далеку не успеваше да ги стигне нив двајцата. На трката утре тој ќе стартува од 21-ва позиција што е најлош квалификациски резултат некогаш.

  Чад и технички проблем имаше и мотоциклот Aприлија на Сем Лоус кој го лиши од добар резултат две минути пред крајот на сесијата.

  Зад Фолгер се наредија Баутиста, Кречлоу, Довициозо, Лоус, Виналес и Педроса.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...