More
  HomeСпортКлубMotoGPРоси со историска победа во Холандија

  Роси со историска победа во Холандија

  Објавено на

  Валентино Роси докажа дека има потенцијал да се бори за десеттата титула во кариерата откако дојде до феноменална победа во Гран При на Холандија. Италијанецот поведе за прв пат во трката уште во деветиот круг и покрај огромните напори на конкуренцијата во лицето на сонародниците Данило Петручи и Андреа Довициозо даде сè од себе и освои едно од најпознатите натпревари од почетокот на сезоната.

  Со рекордната десетта победа во Холандија тој официјално стана пилотот со најдолга победничка кариера во сите класи на мотоциклизмот – неговата прва победа во најниска класа беше пред 20 години и 313 дена!

  Во меѓувреме несреќата на Маверик Виналес му ја одзеде првата позиција во генералниот пласман, која веќе е во рацете на Андреа Довициозо. Виналес станува втор, и остана без ниту еден поен од Холандија, а Валентино Роси се приближи кон врвот на третата позиција, но со заостанување од само 7 поени спрема новиот лидер.

  Друштво на подиумот му направија Данило Петручи и Марк Маркез, кој исто така со многу мака се избори за третото место.

  Новиот лидер Довициозо остана на петтата позиција зад Кречлоу, а минатогодишниот победник во Холандија Џек Милер заврши шести.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...