More
  HomeВестиТизер: Новата Сеат Арона леташе над Барселона

  Тизер: Новата Сеат Арона леташе над Барселона

  Објавено на

  Се чини дека 2017 и тоа како ќе биде значајна година за СЕАТ. Фолксваген Групацијата е решителна во наредните неколку години фокусот за развој да го постави кон СЕАТ и Шкода. По новите Леон, Ибица и Атека, СЕАТ го лансира новиот модел Арона. Станува збор за квази СУВ со кој СЕАТ ќе конкурира уште на еден сегмент во автоиндустријата. Деновиве СЕАТ им приреди нов тизер и возбудување на фановите на СЕАТ и на оригинален начин го претстави Арона. Така, со помош на хеликоптер новиот модел на СЕАТ ја надлетуваше Барселона, а жителите, но и бројните туристи љубопитни гледаа во возилото.

  Инаку официјално на пазарите во Европа новата Арона ќе се појави во втората половина на годината, најдоца на почеток на следната година на источноевропските пазари.

   

  Ова се конкурентите

  СЕАТ Арона веднаш откако беше претставена на авто саемот во Париз минатата година веднаш ги доби и конкурентите. Нисан Џук и Рено Капчр се главните конкуренти на Арона. Секако тука не треба да се заборават и Пежо 2008, ФИАТ 500, Џип Ренегејд, Тојота C-HR, Хонда HR-V и Ситроен С4.

  Од СЕАТ веруваат дека Арона ќе може да се позиционира на првата позиција според продажба каде во моментов се наоѓа Рено Капчр кој во првиот квартал од годината беше продаден во неверојатни 54931 примероци.

  SEAT Arona teaser

   

  Што се крие зад името?

  Веќе децении наназад СЕАТ не се откажува од воспоставената пракса да своите модели ги именува по градови низ Шпанија. Кордоба, Леон, Ибица, Атека, а сека и новиот модел добива име по град. Овој пат СЕАТ се решија името на градот на Тенерифе, Арона да го доделата на овој кросовер. Инаку градот има популација од 80 илјади жители и е познато туристичко место на Канарските Острови.

  Image result for Arona, Tenerife

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...