More
  HomeСпортКлубF1Хамилтон: "Ботас заслужува да остане во Мерцедес"

  Хамилтон: “Ботас заслужува да остане во Мерцедес”

  Објавено на

  Луис Хамилтон изјави дека според него Валтер Ботас заслужува да остане во Мерцедес барем уште една сезона.

  “Мислам дека си го заслужи правото да е тука и да е дел од семејството на Мерцедес долгорочно. Колку што знам, тоа е единствениот тим кој ги поддржува личностите со кои работи. Ние како пилоти стануваме дел од ова семејство до крајот на животот и Валтер докажа дека го заслужува. Врши одлична работа и продолжува да се развива. Тоа е само првата година во тимот, а веќе има победа и носи многу поени на тимот. Ќе продолжи да станува посилен. Само треба да му се даде можност да го стори тоа”, изјави Хамилтон.

  Ботас се приклучи на тимот на почетокот на 2017 година, заземајќи го местото на пензионираниот Нико Розберг, но со договор само за една сезона.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...