More
  HomeВестиШтрајк во фабриката на ФИАТ во Крагујевац

  Штрајк во фабриката на ФИАТ во Крагујевац

  Објавено на

  Од вчера на сила е генералниот штрајк на работниците во фабриката на Фијат Крајслер во Крагујевац. Како што пренесуваат српските медиуми, работниците штрајкуваат во округот на фабриката, а имаат три барања до раководството на фабриката.

  Првото барање се однесува во зголемување на платата од сегашните 38000 српски динари или околу 313 евра на 45000 српски динари односно 370,5 евра. Другото барање се однесува на покривање на трошоците што вработените ги имаат поради нестандардното работно време односно сите што доаѓаат и си одат на работа пред 5 часот наутро и 22 навечер да добиваат средства за покривање на превозот. Третото и последно барање е зголемување на бонусите за тековната и следната година, бонуси што фабриката неколку години наназад редовно им ги исплаќа на вработените.

  Од синдикатот на вработените изјавија дека штрајкот ќе трае се додека не се постигне договор со раководството на ФЦА.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...