More
  HomeСпортКлубF1Кинезите влегуваат во Формула 1

  Кинезите влегуваат во Формула 1

  Објавено на

  Две екипи од Кина имаат желба да се натпреваруваат во Формула 1 и изјавиле намери пред новите сопственици на шампионатот 1 – Liberty Media, како и пред ФИА.

  Неодамна во Лондон била регистрирана марката ‘China F1 Racing Team Limited’, а сега и втора компанија поврзана со шпански тим од Формула 2 (Racing Engineering или Campos Racing), изјавила желба да создаде нов тим.

  Претставници на ФИА и Liberty Media често коментираа дека сакаат на стартната линија повторно да има 24 болида. Дали сепак нивната желба ќе може да се оствари наскоро, не е јасно.

  Веќе е доцна за упис на нови тимови за сезона 2018, а и ако се појават такви, тие ќе треба да го убедат раководството дека ги имаат потребните технички и финансиски ресурси за да се натпреваруваат.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...