More
  HomeСпортКлубWRCНевил победник во Полска

  Невил победник во Полска

  Објавено на

  Пилотот на Хјундаи Тиери Невил го освои релито во Полска откако неговиот главен конкурент Од Танака со Форд Фиеста се урна во завршните фази на трката денес. Клубскиот колега на Танака – Себастијан Ожие го искористи инцидентот и се искачи за едно место напред, завршувајќи трет. На второто скалило на подиумот се искачи вториот пилот на Хјундаи Хајден Паден.

  По саботните фази Невил и Танака беа во тесна битка за првата позиција, а утрово естонецот со Форд успеа да поведе, но за жал – за кратко. Две фази пред финалето тој го удри автомобилот во дрво и не успеа да земе поени од трката. Невил пак ја освои непречено третата победа од почетокот на сезоната и го намали заостанувањето во однос на Ожие во генералниот пласман на ВРЦ на 11 поени.

  За вториот Паден ова е најдобар резултат од почетокот на 2017-та. Ожие остана трет, а во топ 4 влезе и последниот пилот на Хјундаи Дани Сордо.

  • ТАГОВИ
  • wrc

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...