More
  HomeВестиАстон Мартин го покажа првиот електричен автомобил

  Астон Мартин го покажа првиот електричен автомобил

  Објавено на

  Британскиот производител Aстон Мартин го прикажа првиот електричен автомобил – RapidE, кој сè уште е само на концептуално ниво. Производството ќе започне од 2019-а, а ќе извади само 155 броеви.

  Автомобилот ќе биде со четири врати, но сè уште не е јасно на кои пазари ќе се продава. Астон Мартин ќе добие сериозна помош од инженерска гледна точка на Ф1 одбраната Вилјамс. Освен тоа, ќе има договор со Ред Бул по дизајнот на спортски електричен автомобил, а проектот ќе биде воден од Ајдриј Ној – дизајнер на Ред Бул во Формула 1.

  Очекуваната цена на модел ќе биде приближно 255.000 долари.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...