More
  HomeВестиФормула Е и "24-те часа на Ле Ман" се избегнаа за следната...

  Формула Е и “24-те часа на Ле Ман” се избегнаа за следната година

  Објавено на

  Два од шампионатите во моторниот свет – Формула Е и светските серии по издржливост (WEC), успеаја да избегнат поклопување во тркачките календари во следната сезона, потврди претседателот на електричните серии Алехандро Агаг.

  Календарот за Формула Е стана јасен уште минатиот месец, како тој почнува на 2-ри декември и завршува на 29-ти јули следната година со 14 натпревари во сезоната. Тогаш стана јасно дека тој нема да се поклппи со трките во сериите на издржливост – “24-те часа на” Ле Ман “, закажани за 16 – 17 јуни 2018 година.

  Новите сопственици на Формула 1 Liberty Media исто стигнаа до едногласно решение со шефовите на “Ле Ман” за следната сезона.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...