More
  HomeВестиТесла го извади првиот електричен модел 3

  Тесла го извади првиот електричен модел 3

  Објавено на

  Автомобилската компанија Тесла е на пат да ја надмине својата историја со првите испораки на повеќето достапни електромобили на пазарот – Model 3.

  Тесла ќе ги испорача првите автомобили од долгоочекуваниот модел на крајот од овој месец – на 28 јули, потврди извршниот директор на компанијата Илона Муск. Тогаш ќе бидат готови првите 30 автомобили, а според зборовите на Муск до крајот на август нивниот број ќе биде 100, а по уште еден месец – 1 500. Кон крајот на декември сериското производство ќе биде зголемено до приближно 20 000 возила месечно. Целите на Муск не завршуваат тука – прашањето е од почетокот на 2018-та да бидат произведени по 10 000 Model 3 неделно.

  Цената на Model 3 започнува од 35 илјади долари, а просечната нејзина вредност е околу 42 илјади.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...