More
  HomeСпортКлубF1Ботас со втора победа во кариерата

  Ботас со втора победа во кариерата

  Објавено на

  Пилотот на Мерцедес Валтер Ботас успеа да го победи Себастијан Фетел од Ферари, и да слави по втор пат во кариерата на трка од Формула 1, откако денеска беше најдобар на на патеката “Ред Бул Ринг” во Австрија. Тој ја искористи и казната од пет позиции на другиот пилот на “сребрената стрела” Луис Хамилтон, кој пак на крајот од омото место дојде на четвртото.

  Четирикратниот светски шампион Себастијан Фетел заврши втор, а на подиумот дојде и пилотот на Ред Бул австралиецот Даниел Рикиардо.

  Кими Раиконен од Ферари заврши петти, а по него се наредија Ромен Грожан од Хас, Серхио Перез и Себастина Окон од Форс Индија, додека до поени дојдоа и пилотите на Вилијамс – Фелипе Маса и Лука Строл.

  Фернандо Алонсо од Мекларен и Макс Верстапен од Ред Бул трката ја завршија уште во првите метри, откако Данил Квајт од Торо Росо не закочи на време.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...