More
  HomeВестиОфицијално: Ауди се врати во Формула Е

  Официјално: Ауди се врати во Формула Е

  Објавено на

  Ауди и официјално станува конструктор во Формула Е. Германскиот конструктор ги напушти светските серии по издржливост на крајот на минатата година по 18 успешни сезони и меѓу Јагуар и ДС во електричниот шампионат ќе се фокусира на електрифицирани автомобили и надвор од патеката.

  Првиот електричен автомобил на Ауди – E-tron SUV, ќе започне со производство во 2019-та. Ауди исто така планира создавање на електрична суперкола. Се очекува тие да ги задржат досегашните пилоти на тимот – Лукас ди Грас, кој е тркач на германскиот конструктор со години, и Дани Абт – синот на поранешниот сопственик.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...