More
  HomeВестиПорше ја претстави најбрзата 911 до сега (ВИДЕО)

  Порше ја претстави најбрзата 911 до сега (ВИДЕО)

  Објавено на

  Порше се пофали со најбрзото и најмоќно 911, кое излегло на пазарот некогаш – Porsche 911 GT2 RS.

  Во срцето на подобрувањата во автомобилот стои новиот битурбо боксер мотор со 700 КС. Со тежина од 1 470 килограми при полн резервоар, двосед спортски автомобил забрзува од 0 до 100 км / ч за импресивни 2.8 секунди. Моделот е опремен со погон на задните тркала, развива максимална брзина од 340 км / ч, а со својата блиска до моторспортот технологија новата 911 GT2 RS го подобрува својот претходник со 80 КС и достигнува вртежен момент од 750 Nm, што е зголемување за 50 Nm.

  Моторот е создадена врз основа на 3.8-литарски во 911 Turbo S со 580 КС. Нов дополнителен систем за ладење кој прска вода во самиот кулер и така ја намалува температурата дури и кај врвните оптоварувања. GT трансмисијата со седум брзини и двојна спојка (PDK) во новата GT2 RS овозможува моќноста да биде префрлена кон асфалтот со минимални загуби.

  “Дијамантите” со кои располага моделот, не завршуваат тука. Издувниот систем е создаден од лесен титаниум, а резултатот е приближно 7 кг надолу во споредба со системот што се користи во 911 Turbo.

  Porsche 911 GT2 RS е достапна во Германија по цена од 285 220 евра.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...