More
  HomeСпортКлубF1Официјално: Домаќинот на првата трка во Формула 1 се повлече од спортот

  Официјално: Домаќинот на првата трка во Формула 1 се повлече од спортот

  Објавено на

  Сопствениците на патеката “Силверстоун” од Британскиот клуб на автомобилските натпреварувачи (BRDC), ја активираа клаузулата во договорот со Формула 1, која им овозможува да го напуштат шампионатот. Тоа ќе се случи веднаш по трката за Гран При на Велика Британија во 2019 година.

  Главната причина за тоа е постојаното зголемување на надоместокот за учество на патеката во шампионатот. Во изминатите две години бараните пари се зголемија и тоа доведе до загуби во износ од 7,6 милиони фунти.

  Така домаќинот на првиот круг во историјата на Формула 1 во 1950 година се повлекува предвреме од календарот, откако во 2010 година потпиша продолжување на договорот со тогашниот шеф на спортот Берни Еклстоун до 2026.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...