More
  HomeСпортКлубF1Официјално: БМВ влегува во Формула Е

  Официјално: БМВ влегува во Формула Е

  Објавено на

  БМВ најави официјално дека влегува во шампионатот Формула Е како конструктор. Германскиот производител потврди дека создаде целосно нов мотор кој ќе се користи од тимот во 2018/2019 година.

  Целта на БМВ е да се развие технологијата која ќе ја користат во следната генерација електрични автомобили.

  БМВ учествуваат во Формула Е уште од создавањето на шампионатот со улогата на официјален партнер, доставувајќи BMW i8 автомобил за безбедност и i3 за медицински автомобил. Сега за прв пат ќе се вклучат и како производител, создавајќи сопствен мотор.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...