More
  HomeСпортКлубF1Хамилтон продолжи да доминира на "Силверстоун", Ботас чудесен, Ферари се посрамоти

  Хамилтон продолжи да доминира на “Силверстоун”, Ботас чудесен, Ферари се посрамоти

  Објавено на

  Ѕвездата на Мерцедес Луис Хамилтон ја освои домашната Гран При на Велика Британија и ги крена родните навивачи на трибините на легендарната англиска патека “Силверстоун”. Клубскиот колега Валтер Ботас успеа да ја направи победата за “сребрената стрела” двојна со второто место денес. Финецот започна едвај деветти, но успеа да стигне до второто место на подиумот.

  Тимот на Ферари доживеа целосен неуспех и само третото место на Кими Раиконен ги спаси до некаде италијанците, откако круг пред крајот Кими и Фетел мораа да ги доведат болидите до боксот поради проблем со гумите, Раиконен сепак успеа да влезе во боксот пред Фетел и тоа му овозможи да се врати трети. Фетел ја немаше таа среќа, и така четирикратниот светски шампион мораше да дојде до боксот, и по враќањето на трасата германецот сепак некако успеа да заврши седми и на тој начин да не дозволи Луис да го претекне во пласманот кај пилотите. Предноста на пилотот на Ферари сепак беше претопени од 20 на 1 поен.

  До поени дојдоа уште пилотите на Ред Бул Макс Верстапен и Даниел Рикиардо, како и Реното на Нико Хулкенберг. Форс Индија исто така имаше двајца претставници во Топ 10 со Себастијан Окон и Серхио Перез, а листата на поени ја затвори Фелипе Маса од Вилијамс.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...