More
  HomeВестиХамилтон: "Ботас има подобра сезона од мене"

  Хамилтон: “Ботас има подобра сезона од мене”

  Објавено на

  Трикратниот светски шампион Луис Хамилтон изјави дека оваа сезона неговиот нов тимски колега Валтер Ботас е подобро од него, макар што заостанува со 22 поени на табелата кај пилотите, од него и 23 од лидерот Себастијан Фетел.

  Финецот победи на трката за Гран При на Австрија, а беше втор во Велика Британија. Така тој веќе е на третата позиција, претекнувајќи ги Даниел Рикардо од Ред Бул и Кими Раиконен од Ферари.

  “Валтер заврши фантастична работа, па вистински заслужи да победи. Ако се погледнат резултатите, ќе видите дека тој покрај сето, имаше и проблеми. Затоа можам да кажам дека има подобра сезона од мене досега. Немаше момент во кој не е во битката за титулата. Секогаш сум замислувал дека ќе учествува во неа и со резултатите само го потврдува тоа”, изјави Хамилтон.

  Ботас дојде во Мерцедес од Вилијамс како замена за шампионот Нико Розберг.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...