More
  HomeВестиНовиот Jaguar E-PACE влезе во Гинисовата книга на рекорди (ВИДЕО)

  Новиот Jaguar E-PACE влезе во Гинисовата книга на рекорди (ВИДЕО)

  Објавено на

  Новиот Jaguar E-PACE влезе во Гинисовата книга на рекорди за време на светската премиера. Компактниот динамичен SUV скокна во книгата на рекорди со 15-метарски исполнет со незапирливото вртење тип “буре” на 270 степени. Демонстрирајќи агилност, прецизност и динамиката на најновиот SUV на Jaguar, подвигот беше последниот тест за E-PACE по 25 месеци напорна работа на четири континенти, за да се обезбеди ексклузивна издржливост на возилото и тоа дека тој одговара на филозофијата на Jaguar Art of Performance.

  Jaguar E-PACE е со пет седишта компактен SUV, кој има дизајн и динамика на спортски автомобил Jaguar во пространа, практичен и поврзан автомобил со погон на сите тркала.

  E-PACE го исполни рекордниот  скок во изложбениот центар ExCeL во Лондон – едно од ретките места во Велика Британија, доволно големи да собере 160 метарската конструкција потребна за 15-метарскиот скок. Зад воланот беше ветеранот Тери Грант, кој има настапувано на акробации на многу филмски игралишта и држи импресивни 23 рекорди во Гинисовата книга на рекорди.

  Jaguar E-PACE е поврзан и интелигентен, со 10-инчен екран на допир. Системот InControl на Jaguar Land Rover ви овозможува да го спречете возилото, како и да го пратите на смартфонот, автоматски ги информира службите за итна помош во случај на несреќа и ви овозможува да се провери нивото на горивото со далечински smartphone или паметен часовник. Во целото купе можете да најдете дигитална конекција, одговара на секоја потреба на современото семејство. Постојат до четири 12-волтни полначи и пет USB порта, како и 4G Wi-Fi пристапна точка за до осум уреди.

  E-PACE е достапен со палета моќни и економични бензински и дизел мотори Ingenium. Бензинскиот мотор Ingenium со турбокомпресор и до 300 КС забрзува од 0 до 100 км / ч за 6,4 секунди пред да стигне до електронски ограничената максимална брзина од 243 км /ч, дизелот е со  150 КС и погон на предните тркала обезбедува емисија на CO2 од 124 g / km.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...