More
  HomeВестиОва е новата Ауди А8 (ВИДЕО)

  Ова е новата Ауди А8 (ВИДЕО)

  Објавено на

  Audi A8 официјално ја прослави својата светска премиера на Самитот на Ауди во Барселона. Во својата четвртата генерација предводникот на брендот повторно се разликува по идеалот во корпоративниот слоган “Напредок преку технологија” (Vorsprung durch Technik) со својот нов стилска јазик, иновативен концепт за управување со функциите со допир и систематски електрифицирани погонот.

  Audi A8 е и првиот сериски произведен автомобил во светот, развиен со цел постигнување на високоавтоматизирано движење. Од 2018 година германскиот бренд постепено ќе почне да имплементира во сериско производство одделни функции за управување како оваа за паркирање и влезот на гаража и за движење во густ сообраќај и во сообраќаен метеж.

  Новиот A8 ќе дебитира на германскиот пазар со два V6 турбомотори – 3.0 TDI и 3.0 TFSI. Дизел агрегат развива максимална моќност 210 kW (286 КС), a бензинската верзија постигнува 250 kW (340 КС). Двата V8 варијанти – 4.0 TDI со 320 kW (435 КС) и 4.0 TFSI со 338 kW (460 КС) ќе го следат на пазарот малку подоцна.

  Улогата на исклучителна максимална верзија ќе се спроведува од моделот со мотор W12 и работна зафатнина 6,0 литри. (Овие автомобили се уште не се во продажба. Тие немаат официјално одобрување и поради тоа не се предмет на директивата 1999/94 / EC.)

  Новите Ауди A8 и A8 L се произведуваат во фабриката на брендот во германскиот град Некарсулм и ќе дебитираат на пазарот во Германија доцна есента во 2017 година. Почетната цена на новиот A8 е 90 600 евра, а при A8 L цените стартуваат од 94 100 евра.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...