More
  HomeВестиЛауда: "Ореолот е грешка"

  Лауда: “Ореолот е грешка”

  Објавено на

  Според Ники Лауда одлуката на раководството на Формула 1 следната година да го воведе ореолот како задолжителен е грешка. Лауда изјави дека спортот може да работи за подобрување на безбедноста на пилотите во кокпитот, но и дека ореолот не е чекор во вистинската насока.

  “Тестирано е сè – ореолот, аероскрин – предлогот на Ред Бул и заштитното ветробранско стакло на Ферари, но ниту едно од овие решенија не беше добро. Ореолот е грешка“, изјави Лауда.

  Ники Лауда е трикратен светски шампион, кој преживеа фатална несреќа во 1976, и дефинитивно знае колку е важна безбедноста, но објасни дека според него ореолот ќе ги уништи болидите.

  ФИА објави во средата дека ореолот ќе биде воведен за сезона 2018 и ќе биде задолжителен. Тој претставува конструкција која се фиксира врз болидот во три точки, и беше тестиран, по што и неколку пилоти се побунија, но потоа изненадувачки се предомислија.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...