More
  HomeВестиОпел Астра ја освои наградата "Green Mobility"

  Опел Астра ја освои наградата “Green Mobility”

  Објавено на

  Наградена е Опел Астра 1.6 CDTI со 81 kW / 110 к.с. (Потрошувачка на гориво според NEDC: градски 3.9 l / 100 km, приградски 3.1 l / 100 km, комбиниран 3.4 l / 100 km, 90 g / km, економична класа A +).

  Возилото ја освои наградата “Green Mobility” 2017 и ја доби титулата “Најдобар економичен дизел”. Од гласачите кои беа вкупно 7 400 читатели на Auto Zeitung, 28.1 проценти го одбрале најекономичниот автомобил. По неа завршија односно на второ и трето место BMW 520d и Mercedes E 220d.

  Шампионот по долга километража Опел Ампера, електричен автомобил доби сребрен медал во категоријата “Најдобар електричен автомобил”. Со 520 километри согласно новиот европски циклус на возење (NEDC).

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...