More
  HomeВестиМерцедес влегува во Формула Е

  Мерцедес влегува во Формула Е

  Објавено на

  Мерцедес официјално објави дека го напушта DTM шампионатот на крајот на сезоната 2018 и потврди создавањето на фабрички тим во Формула Е во сезоната 2019/20. Тимот од Штутгарт беше суштински дел од германските серии уште од продолжувањето во 2000-та, а по излегувањето од шампионатот ќе останат само со два конструктора – БМВ и Aуди.

  Мерцедес за првпат искажа интерес за Формула Е минатиот октомври, приклучувајќи се кон растечкиот список со конструктори, запалени по целосно електричниот шампионат. Мерцедес се приклучи на својот претходник на модерниот DTM – Deutsche Tourenwagen Meisterschaft во 1988, а првата титула пристигна четири години подоцна благодарение на Клаус Лудвиг. Во 1996-та првенството беше прекинато поради трошоци, а во 2000-та одново продолжи. Лудвиг ја освои втората титула пред сериите да бидат затворени, а Бернд Шнајдер – вкупно пет. За сребрената стрела на првото место завршија уште Гери Пафет, Пол ди Реста и актуелниот пилот на Заубер Паскал Веерлајн.

  Се очекуваше Мерцедес да влезат во Формула Е уште во сезоната 5 – 2018/19.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...