More
  HomeСпортКлубWRCДеби победа за дебитант во WRC

  Деби победа за дебитант во WRC

  Објавено на

  Новакот во Светскиот рели шампионат оваа сезона од тимот на Тојота Есапека Лапи импресионира со настапот во целиот тркачки викенд и грабна деби победа во кариерата на релито во Финска – деветти круг од календарот на WRC.

  Рели Финска е едвај четвртата трка во која Лапи учествува со најновите и моќни тркачки автомобили. Тој поведе во петокот попладне, а клубскиот колега во Тојота Јари-Мати Латвала му дишеше во врат додека не се откажа во саботата поради дефект во моторот.

  Зад младиот финецот заврши Елфи Еванс со Форд, Јао Ханинен со Тојота и Теему Сунинен. Крег Брин уште еднаш беше најуспешниот пилот на Ситроен со петтата позиција, а претендентот за титулата Тиери Невил од Хјундаи заврши шести.

  Заедно со трите точки кои ги освои од фазата, Невил ги собра потребните 11 поени и израмни против лидерот Себастијан Ожие. Невил сепак има три победи, додека кај Ожие тие се само две и овој факт го одреди новиот лидер во WRC.

  Четирикратниот светски шампион Ожие се урна уште во петокот и не забележа никакви поени од Финска. Клубскиот колега Од Танака заврши седми, а минатогодишниот победник со ситроен Крис Мик на осмата позиција пред Дани Сордо со Хјундаи и Мадс Остберг со Форд.

  • ТАГОВИ
  • wrc

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...